22 Şubat 2020 Van Corona Virüs İddiaları

22 Şubat 2020 gece saatleri itibariyle sosyal medyada hızla yayılan bu iddia halk arasında endişeye sebep oldu.Van da Corona Virüs İddiaları doğru mu ve Sağlık Bakanlığının Açıklamaları neler bakalım.

Öncelikle Van İl Sağlık Müdürlüğü nün resmi sitesinde 22 Şubat 2020 itibariyle yapılan açıklamaya göre Corona Virüs tespit edilmiş bir hasta bulunmamakta.

Van’ın Saray ilçesi, İran arasında giriş çıkışların sağlandığı Kapıköy Gümrük  Kapısı’ndan İlimize gelen herkesinsağlık muayenesi yapılmaktadır.İlimizde şuan bir Coronavirüsü hastası mevcut değildir. Ayrıca İran’dan İlimize Ambulans ya da başka bir yolla hasta kabulü yapılmamaktadır. 

VAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 22/02/2020
İran da güncel durum

Şuan için corona şüphesi ile hastanede karantina altına alınan hastalar var mı , varsa test sonuçları nedir resmi açıklamalar yapıldığında burada paylaşacağız.

Halkın galeyana gelmek yerine hijyen kurallarına uyarak, bağışıklıklarını güçlü tutup herhangi bir rahatsızlık semptomu yaşadıklarında en yakın hastanede muayene olmaları yapabilecekleri en doğru şeydir.

22 Şubat 2020 Corona Virüsünden Korunmak İçin Sağlık Bakanlığının İran Sınırında Aldığı Tedbirler

21 Şubat 2020 itibariyle Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca nın basın mensuplarına yaptığı açıklamalardan satır başları:

  • İranlı yolculardan Pazar günü itibariyle sağlıklıdır raporu istenecek.
  • İran sınır kapısında ingilizce Türkçe ve farsça bilgilendirme broşürleri dağıtılacak.
  • Antiviral ilaç ve medikal malzeme gibi önemli ihtiyaçlar depolandı.
  • Sınır kapısına termal kamera yerleştirildi.Pasaport kontrolünden önce her yolcu sağlık kabinine alınarak muayene edilecek, en ufak bir şüphe durumunda ülkemize giriş izni verilmeyecek.

Bununla birlikte Bakan Koca yaptığı açıklamalarda Şu an toplam vaka sayısı 76 bin 775’e ulaştı. Toplam ölen kişi sayısı 2 bin 249 oldu. Ölenlerin yüzde 99,6’sı Çin’de. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı da 19 bine yaklaştı şeklinde hastalığın dünya çapındaki seyri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

FLASH HABER! TÜRKİYE İRAN İLE SINIR KAPILARINI 23 ŞUBAT İTİBARİYLE KAPATTI.

Tedbirlerle ilgili açıklamanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Corona Virüs Nedir tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir