Bütüncül Tıp Nedir

Bütüncül Tıp Nedir ? Doğru bilinen yanlışlar nelerdir ?

Tıp, insanın bedensel ve ruhsal sağlığını koruma , hastalandığında iyileştirmeyi hedefleyen, hastalıklara tanı koyan, hastalıkları tedavi eden ve hastalıklardan korunmaya yönelik bilimsel araştırmalar eşliğinde yöntemler bulan bir bilim dalıdır. Bedenin tüm fonksiyonlarını bir bütün olarak algılayarak iyileşmeye odaklanan Bütüncül Tıp Nedir bunu inceleyelim.

Bütüncül Tıp Nedir

Bütüncül Tıp alternatif tıp değildir, tıp fakültelerinde okunan eğitimden farklı bir şey değildir ama tüm eğitim süresince öğrendiklerimizi bir araya getirmek ve çok yönlü geniş perspektifle bakma yöntemidir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji AD Öğretim Üyesi Prof.Dr. Derya Uludüz

Hastanın sorunlarına bölgesel değil adeta bir domino taşı gibi olan hastalık belirtilerine daha geniş bir perspektiften bakarak bütüncül bir bakış açısıyla tedaviyi amaçlar.

Günümüzde fabrikasyon ürünlere dayalı beslenme şeklimiz, kapalı mekanlarda tüm günümüzü geçirdiğimiz çalışma sistemimiz, sanayileşmenin bir ürünü olarak sokakta her gün maruz kaldığımız kirli hava gibi etkenler, her alanda yoğun stres sebebiyle artık daha komplike rahatsızlıklarla boğuşmaktayız. Birbirinden beslenen uzun süreli enfeksiyonlar vücutta kronik rahatsızlıkları ciddi oranda tetiklemektedir.

Bununla birlikte teknoloji ve bilimin gelişmesiyle sağlık hizmetine daha hızlı ve kolay ulaşabilmek ortalama insan süresi artmıştır. Uzayan ömür ilerleyen yaşlarda maruz kalınan hastalık sayısını ve varyasyonlarını da artırmaktadır.

Bütüncül tıp hasta olmadan önce vücudu güçlendirmeyi hedeflemektedir, sağlıklı olma ve sağlıklı kalma halinin yükseltilmesi ile de ilgilenmektedir. Hastalık değil iyileşmeyi hedefler.

Örneğin kabızlık bir sorun değil sonuçtur, ya da romatoit artrit in semptomlarını azaltmayı hedeflemek yerine romatoit artrite sebep olan sıkıntıları çözmeye odaklanmak hastalığı kökünden çözebilir. Ancak bu bakış açısı ile hastalıktan kurtulup iyileşme seviyesine ulaşabiliriz.

Bütüncül Tıp Alıntılar

Hastaların hisleri ve duyguları en az hastalığın belirtileri kadar bilinip ilgilenilmeyi gerektirir.

Tıp alanındaki ilk ders kitabı Percival 1803

Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp tedavilerini kullanmak demek modern tıptan uzaklaşmak ve Alternatif Tıp demek değildir. Aksine modern tıbbın tüm teknolojik imkanları ile beraber bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış geleneksel tedaviler beraber kullanılabiliriz. Biz kronik hastalıkların tedavisini yaparken sadece ikisinden birini tercih etmek zorunda değiliz. 18 yıllık meslek hayatımın son 7 yılında bütünsel bir sağlık yaklaşımı doğrultusunda hastalarımı değerlendiriyorum ve tedavilerini yapıyorum. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Kronik hastalıkların altında yatan kök nedenleri düzelttiğinizde çok sayıda ilaç kullanan hastaların bile ilaçlarını azalttığı hatta ilaçsız bir yaşama merhaba dediklerini görüyoruz.

Uzman Dr. Levent Sepit

Bütüncül (Holistik) Tıp, insanın ruh ve beden olarak bir bütün olduğunu savunur, organların tek tek incelenmesinin insanın kompleks beden sistemi için yeterli olmadığı görüşündedir. Daha önemli olanın bütünün parçalarını tek tek ayrı dallarla incelemek değil parçaların oluşturduğu bütünü incelemeye odaklanmak olduğu savunulur.

Bütüncül tıp; hastalık değil iyileşmeye odaklanır. Akabinde hastalıkları hem patolojik olarak inceler hem biyokimya hem de moleküler biyoloji açısından inceleyerek hastanın fizyolojik sorunlarına bütüncül bir açıdan bakar ve tedavi yöntemi belirler.

Günümüzün koplike kronik rahatsızlıkları mevcut tedavi yöntemleriyle de iyileşebilir ancak birden çok rahatsızlık bütüncül tıp bakış açısı ile değerlendirildiğinde sadece semptomları ortadan kaldırmakla yetinmeyerek hastalıkları kökünden çözerek daha kaliteli bir yaşam geçirmenizi sağlayabilir.

Bütüncül Tıp Doktorlarından en çok takip ettiğim , işini çok özverili yapan 2 doktorun sosyal medya hesabını buraya ekliyorum.

Dr Melek Vuslat Özdoğan Uzman Dr. Levent Sepit

[the-post-grid id=”1177″ title=”Sağlık Son Yazılar”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir