Corona Virüsü Nedir Yeni Corona Türleri Nelerdir

Öncelikle belirtelim Corona Virüsü herkesin söylediği gibi yeni çıkan bir virüs değil. Başlangıcı 2002 yıllarına dayanıyor hatta bazı kaynaklarda Yeni Corona Türleri de denilmektedir. İsminden anlaşılacağı gibi Corona nın eski türleri de bulunmaktadır. Öyleyse Corona Virüsü Nedir Yeni Corona Türleri Nelerdir öğrenelim.

Corona Virüsü kısaca; insanları ve bazı hayvanları enfekte edebilen bir RNA virüsüdür. RNA virüsü ise genetik materyali RNA (ribonükleik asit) olan virüslere denen bir tanımdır.

Önemli insan hastalıklarına neden olabilirler örneğin, Ebola virüsü, Sars, hepatit C, batı Nil virüsü, çocuk felci ve kızamık virüsü gibi birçok çeşidini sayabiliriz.

Çeşitler demişken tabii ki de Corona Virüsü nün de yeni çıkan varyasyonları bulunmakta.Bunlardan ikisini inceleyelim.

SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirüs)

Kelime anlamı Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu dur. Şubat 2003’de Çin’in Guangdong bölgesinde ilk başta yarasalara, yarasalardan palmiye misk kedisine ve daha sonra insanlara bulaştığı düşünülen bu hastalık 8 ayda olayların çoğunun Çin’de olmak üzere;

 5 kıtadan 33 ülkede 9000 kişiyi etkisi altına almış olup yaklaşık 950 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. 2004 yılından sonra da SARS-CoV’a bağlı yeni bir olay bilgisi alınmamıştır.

MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus)

Kelime anlamı Ortadoğu Solunum Sendromudur. İlk önce 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülmüştür. Deveden insana bulaştığı tahmin edilmektedir. Haziran 2018’e kadar devam eden bu salgın;

5 kıtada ve 27 farklı ülkede 2229 kişiyi etkisi altına almış olup hastalardan 791’i ölmüştür.

Hastalığın görülme şekilleri ise yüksek ateş, ağır solunum yetmezliği. ciddi nefes darlığı gibi etkenlerdir. Hastalık daha çok alt solunum yollarında tahribata neden olduğundan Zatürre daha sık görülür ve bu durum özellikle risk grubu olarak kabul edilen yaşlı hastalarda, kronik hastalarda, akciğer hastalığı ve böbrek hastalığı olanlarda ölüme kadar gittiği görülmüştür.

SARS-CoV ve MERS-CoV ise solunum yolu hücrelerine anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 yoluyla bağlanırlar. Bu durum tüm vücutta yaygın enfeksiyon hastalığına neden olur.

Virüs akciğerlerin hava boşluklarını astarlayan epitel hücrelere, kana, idrara (60 güne kadar) ve dışkıya da geçebilir. Solunum yollarında virüs 14 -21 gün süreyle bulunabilir.

Virüsten Korunmak İçin Genel Önlemler

  • Virüslerden korunmak için dışarı çıkarken maskemizi takalım.
  • Kişisel temizliğimize dikkat edelim.
  • Dışarıdan gelince ellerimizi iyice yıkıyalım.
  • Kalabalık ortamlarda uzun süreli durmayalım.
  • Bağışıklığımızı güçlendirecek türde besinler, meyve ve sebzeler tüketelim.
  • Gereksiz evhamdan uzak durarak, rahatsızlığımız olursa hastaneye gidelim.

Bir sonraki yazımızda Corona Virüsü detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

Önemli NOT : Makalelerimiz hastalık teşhisi amacı gütmemektedir. Genel bilgilerle ve internet yayınlarına dayanarak hiçbir hastalığın teşhisi konulamaz. Bir rahatsızlığınız varsa lütfen internet yayınları üzerinden kendinize teşhis koymak ve evhamlanmak yerine en yakın hastaneye giderek bir doktora muayene olunuz.

Tüm sağlık haberlerimiz için buraya tıklayınız.

Sağlık Bakanlığı nın Corona Virüs ile ilgili yayınladığı sık sorulan sorular sayfası için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir