DiskDigger ile Silinen Dosyaları Geri Getirme – Veri Kurtarma

Çoğumuzun başına gelen o talihsiz durum sizin de başınıza geldiyse bu yazımız size fikir verebilir. Silinen Dosyaları Geri Getirme ve kurtarma için hem ücretsiz kullanım seçeneği sunan hem Türkçe dil desteği bulunan aynı zamanda yükleme derdi olmayan DiskDigger Veri Kurtarma programı ile ilgili deneyimimi paylaşacağım.

İster cep telefonunuzdaki dosyalarınızı ( resim, video,belge vs) ister bilgisayarınızdakileri isterseniz harici diskinizdeki dosyalarınızı yanlışlıkla silmiş olun, hiç farketmez. Bu program ile her tür cihazdan bilgilerinizi kurtarabilirsiniz.

Öncelikle DiskDigger ı indiriyoruz. İster buraya tıklayın, isterseniz adres çubuğuna https://diskdigger.org/download linkini yapıştırın. Bu sayfada indireceğimiz program ücretsiz olan seçenek.

Lisanslı sürümle ilgili size çok yardımı dokunacak olan bir sayfayı paylaşmak istiyorum, buradan mutlaka ziyaret edin.

Programı indirdikten sonra çift tıklayarak çalıştırın.

Taramak istediğiniz diski seçip bir sonraki aşamaya geçin.

Bu programın dezavantajı klasörleme sisteminizi olduğu gibi getiremiyor, yani aynı uzantılı dosyaları aynı yerde toplamakta ama klasörlemiyor. (Bu bilgiyi yorumlardan okuyarak edindim) Dolayısıyla dosyalarınızı içiçe klasörler şeklinde depoluyorsanız kurtarma sonunda dosya karmaşasını çözmeniz gerekecek.

Program 320GB lık harici diskimi detaylı tararken %90 lık kısmı bitirdikten sonra bilgisayarım kitlendi, mouse ve klavyem iptal olduğu için 8 saatlik süreci çöpe atarak pc yi yeniden başlatmak durumunda kaldım. O yüzden DiskDrigger ile ilgili deneyimim şuan için olumlu sonuçlanmadı. Her uzantı türünü taramasını istediğim için ve en detaylı taramayı seçtiğimden olabilir ya da masaüstü pc mde çok boş alan olmadığı için kitlenmeye sebep oldu sanırım.

DiskDigger Veri Kurtarma programının Klasör düzeni ile birlikte gelmemesi de benim sonradan farkettiğim bir detaydı o yüzden internette biraz daha araştırma yaparak bulduğum diğer popüler veri kurtarma programlarını buraya listeliyorum. Çoğu ücretli malesef ancak ücretsiz sürümlerde de işinize yarayabilecek seçenekler mevcut..

POPÜLER VERİ KURTARMA PROGRAMLARI

Recuva – Ücretli + Free Mod

CCleaner ın sitesinden erişilen kurtarma programı. Ücretsiz sürümünde gelişmiş dosya kurtarma hizmeti bulunmakta, pro versiyonlarda ise Sanal sabit sürücü desteği , Otomatik Güncellemeler gibi şuan için çok da elzem olmayan hizmetler var. Resmi sitesi; http://www.ccleaner.com/recuva Bence denenebilir. Yorumlarda olumsuz bir şeyle karşılaşmadım. Lisans ücreti 19 Euro

UnDeleteMyFiles Pro – Ücretli + Free Mod

Ücretli hizmeti de bulunan UnDeleteMyFiles Pro , forumlarda konuşulan ve popüler olan bir başka program. Yabancı platformlarda da hiçbir kurtarma programının bulamadığı dosyalarını bununla kurtaran kullanıcı yorumlarını okuduğum için bence listede ilk 3 e girebilir. Ücretsiz özellikleri de sizin için yeterli olacaktır bence.

Bu programın benim aradığım .max .dwg uzantılarını kurtarıp kurtarmadığından emin değilim o yüzden bunu şimdilik pas geçiyorum. Kurtardığı dosya formatları listesiise bu şekilde.

Pandora / DiskDrill – Ücretli + Free Mod

Bir diğer kurtarma programı ise pandora dan DiskDrill. Sağolsunlar ücretsiz sürümünde 500MB a kadar bilgi kurtarıyorlar. Bu haliyle ufak çaplı flashlar ya da tamamen silinen word dosyaları vs için ancak kullanılabilir ama arayüzü hoş ve basit. Lisans ücreti min 99 Euro.

Bunula birlikte birçok dosya formatını destekliyor, ayrıca sitelerinde kullanım için video da bulunmakta. Detaylı tarama, genel tarama seçenekleri mevcut. Bulunan dosyalar, resimler videolar belgeler ses kayıtları vs şeklinde ana başlıklar altında toplanıyor. Listede Byte ve silinme zamanı olarak filtreleme yapabiliyorsunuz. Ve en önemlisi klasör sistemini bozmuyor.

Recover My Files – Ücretli + Free Mod

Ücretsiz versiyonunda da birçok özellik var ancak free modda dosya kaydetme özelliği aktif görünmüyor, kurtarılacak dosyaları buluyor listeliyor ama kaydettirmiyor görünüyor 🙂 Ben programı indirmedim, kullanan arkadaşlar varsa yoruma yazabilir, biz de öğrenmiş oluruz. Standart lisanslama ücreti 69tl. Bu program da diğerleri gibi 200 civarı farklı dosya türünü destekliyor ve silinen dosyalarınızı kurtarma konusunda her tür dosyayı bulacağını vaadediyor. .

Son olarak yeniden kurtarmayı denemek için önceliğim recuva olacak, işlem hızı ve veri kurtarma işini klasörlü mü yapıyor onu test etmek istiyorum ayrıca 3dsmax ve cad dosyalarını görüyormu ona bakacağım. Merak edenler için DiskDrigger max dwg dosyalarını bulmuştu.En son seçeneğim ise UnDeleteMyFiles Pro olacak.

Deneyimlerimi bu yazıda düzenleme yaparak paylaşacağım. Araştırmam size faydalı olmuştur umarım.

Teknolojiye dair haberlerimiz için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir