Geçirgen Bağırsakta Beslenmenin Önemi

Geçirgen Bağırsakta sistemin düzelmesi için beslenmenin önemi büyüktür. Geçirgen bağırsak; ince bağırsaktaki yarı geçirgen sistemin bozularak geçirgenliğin artmasına denir.

İnce bağırsaktaki küçük açıklıklar sayesinde vücudumuz için değerli olan besinler kana karışarak gerekli olan hücrelere besinler taşınmaktadır.Yarı geçirgen bir duvarı olan ince bağırsakta sadece vücuda faydalı olan besinler duvardan geçebilmektedir. Toksinler zararlı atıklar ve sindirilmemiş parçacıklar yarı geçirgen bu bağlantı noktalarından geçemez.

Geçemez diyoruz çünkü olması gereken bu maddelerin duvarı aşamamasıdır. Ancak kötü beslenme stres gibi koşullar bu duvarın sistemini bozarsa kana karışmaması gereken şeyler de kana karışır.

Bağırsak geçirgenliğinin ilk aşamalarında; ağır cilt sorunları ( egzama, sedef, akne) , çeşitli alerjiler, şişkinlik gaz gibi sindirim sorunları görülmeye başlar. Tabii bu saydığımız sorunların temeli başka bir sebebe dayanıyor da olabilir. Yazımız üzerinden kendinize lütfen teşhis koymayınız.

Bir bütüncül tıp doktoruna muayene oldunuz ve size geçirgen bağırsak sendromunuz olduğunu söylediyse bu yiyecekler size iyi gelebilir. Listedeki yiyecekler iyileşmeyi destekleme amaçlıdır , sindirim kolay ve ince bağırsak duvarını onarmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.Bu besinlerden alerjiniz olan varsa ya da yediğinizde rahatsızlık veren varsa doktorunuza danışmadan lütfen yemeyin.

Dr Josh Axe nin tavsiye ettiği yiyecekler

  • Fermente Besinler | Doğru yöntemlerle yapılmış Turşu çeşitleri, Hindistan cevizi kefiri
  • İlikli Kemik Suyu | Vüdunuzun ihtiyaç duyduğu birçok mineral, aminoasiti barındıran kemik suyu bağırsak yüzeyinin onarılmasında çok etkilidir. Kendi yaptığınız kemik suyunu tercih edin. Aldığınız kemiğin kuzu kemik olması içinde daha az hayvansal antibiyotik olması anlamına geleceği için kuzu kemik tercih edin.
  • Haşlanmış Sebzeler | Buharda pişirilen nişastasız sebzeler suda haşlamaya göre daha sağlıklı bir yöntemdir.
(Foto Temsilidir)

Ev Yapımı Buhar Makinası Yapıyoruz

Buhar makinası almanıza gerek yok. Öncelikle derin bir tencerenin dibine biraz su koyun (h:3cm civarı ) ve içine metal bir altlık yerleştirin. Altlığın üstüne tencerenin yüksekliğini geçmeyecek büyük bir porselen kap koyun. Kabın içine sebzelerinizi yerleştirip kapağını kapattığınız tencereyi kısık ateşte ocağa koyun. Ev yapımı buhar makinanız hazır 🙂

Burada püf nokta şu; porselenin tabanına su değmemesi lazım yoksa porselen kabınız çatlayabilir. Bu riski göze almak istemiyorsanız daha yüksek bir altlık kullanabilirsiniz. Ya da tenceredeki suyu az tutun ama sürekli ocağı kntrol edin.

Dr Josh Axe nin tavsiye ettiği yiyecekler devam

  • Sağlıklı Yağlar | Somon, avakado, tereyağı, zeytinyağı
  • Meyve | Sabah tüketilen 1 porsiyon meyve bağırsaklarınıza iyi gelecektir. Akşam yene meyvelerde sindirim problemleri şişkinlik ve gaz olabilir o yüzden sabah aç karna tüketin.

Geçirgen Bağırsak Sendromuna Sebep Olan Gıdalar

  • Gluten | Gluten tahıl ürünlerinde bulunan bir maddedir, sindirim zordur. Geçirgen bağırsağınız varsa bir süre glutenli beslenmemeniz bağırsakları rahatlatacaktır. Glutensiz ekmek yiyin demiyoruz çünkü onlarda da başka problemler doğabiliyor bir süre ekmek yememeye gayret edin.
  • İnek Sütü | Bilinen en temek doğrumuz sütün çok faydalı olduğu üzerineydi. Ancak yapılan araştırmalar inek sütünde bulunan kazein isimli proteinin insan bedeninde glutene benzer bir tepki doğurabildiğini göstermiştir. Şuan birçok bütüncül doktor inek sütü tüketmemeye gayret etmemizi tavsiye ediyor.
  • Şeker | Kötü bakterilerin en sevdiği şey şekerdir. Şeker, şekerli abur cuburları hayatınızdan bir süre çıkarmanız bağırsaklarınızın faydasına olacaktır.
  • GDO lu Ürünler | Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar bağırsaktaki proteinleri öldürerek inflamasyona sebep olmaktadır.(Çevre Bilim Dergisi)

Bu maddelerin dışında katkı maddeli, koruyucu içeren paketli gıdalar tüketmek ve hele ki akşam saatlerinde tüketmek bağırsak geçirgenlik sisteminizi bozar. Şeker hastalığı gibi bir kronik rahatsızlığınız yoksa vücudumuzun her gün tüm organlarında temizliğe başladığı akşam saatlerinde yemeyi kesersek sistemimize yardımcı olunuz.

Hiçbir internet yayını üzerinden kendinize hastalık teşhisi koymayınız ve tedavi yöntemleri aramayınız.

Doktor Josh Axe nin sosyal medya hesabı için tıklayın.

Corona Virüsten korunma yolları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir