OKB Obsesif Kompülsif Takıntı Bozukluğu Olan Ünlüler

OKB Obsesif Kompülsif Takıntı Bozukluğu Nedir

OKB obsesif kompülsif bozukluk, insanın obsesif şekilde sürekli aynı düşüncelere takılıp bunlardan kurtulmak için hayatını zorlaştıracak ritüeller ve davranışlarda bulunmasıdır. Dünyaca ünlüler in de boğuştuğu bu hastalık günümüzde önemini iyice artırmış görünüyor.

Charlize Theron obsesif kompülsif (okb) sorunuyla ilgili şöyle diyor; Dolapların dağınık olması ve insanların bir şeyleri içeri itip kapıyı kapatmasıyla ilgili bir sorunum var. Yatakta uzanacağım ve uyuyamayacağım çünkü kendi kendime şöyle diyeceğim: ‘Sanırım o dolapta öyle bir şey gördüm ki orada olmamalı
Megan Fox da OKB’den muzdarip ünlülerden. Özellikle kalabalık restoranlarda yemek yemek, umumi tuvaletlere girmek onun için kabus gibi.

Obsesif Kompülsif rahatsızlık belirtileri aşırı temizlik, aşırı titizlik, her durum ve koşulda yüksek simetri uyumu beklentisi, kusursuzluk ve düzen takıntısı şeklinde olabilir.

Okb David Beckham da aşırı simetri ve düzen takıntısı şeklinde ortaya çıkmış. Kıyafetlerini renklerine göre sıralamaktan asla vazgeçmeyen Beckham buzdolabına da el atmış ve tüm yiyecekleri eşleştiriyormuş. Çift rakam takıntısı yüzünden dolapta 3 kola varsa birini atan Bechkam ın eşi Victoria Bechkam David ın bu huylarıyla yaşamaya alışmış görünüyor.

Sürekli her şeyi kontrol etme dürtüsü okb yi tetikleyen davranışlardan. Aşırı mükemmelliyetçilik , sürpriz olumsuzluklara karşı ruhen aşırı stres hallerinden uzak durmalıyız.

Jessica Alba Cosmo Girl dergisine verdiği röportajda “Evimdeki her cihazı fişten çekerdim. Ya da geceleri kilitlendiğinden emin olmak için evimdeki her kapıyı iki kez kontrol ederdim.
Panik gibiydi ve bir şeyler yapmam gerekiyordu ve bunu yaptıktan sonra düzeliyordum. Gerçekten bir şeyleri kontrol etmem gerekiyordu.”
Leonardo Di Caprio çocukken kaldırım çatlaklarına basarak yürüme takıntısı olduğunu, Howard Hughes i canlandırırken eski çocukluk sorunlarıyla tekrar yüzleştiğini söylüyor.
Cameron Diaz 1997 de bir dergiye verdiği ropörtajda OKB yüzünden kapı kollarını bile dirseğiyle açmak zorunda kaldığını , kendisine mikrop bulaşmasından çk korktuğunu belirtmiş. Gerçi 2020 itibariyle artık hepimiz kapı kollarını dirseğimizle açıyoruz ama Cameron buna çok önceden başlamış görünüyor.

Sağlık Bakanlığı Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Sanem MERSİN KILIÇ ın yazısı için tıklayınız.

Şeker Hastası Olan Ünlüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir