Şeker Hastalığı-Diyabet Nedir

Şeker hastalığı tabii ki tip 1 diyabetten bahsediyorum, Şeker yüksekliği ve düşüklüğü ile seyreden kronik metabolizma hastalığıdır. Kısaca Nedenlerinin başında pankreasımızın (hormon salgılayan organımız) çalışmaması, Yeterli performansta olmaması gibi sorunlar sayılabilir. Şeker hastalığı ırside (kalıtımsal) olabilir bu daha sonraki konularımızdan biri. Diabetes Mellitus sadece yükseklikle sıkıntıları belli olan bir hastalık …

Şeker hastalığı (Diyabet) tabii ki tip 1 diyabetten bahsediyorum, Şeker yüksekliği ve düşüklüğü ile seyreden kronik metabolizma hastalığıdır. Kısaca nedenlerinin başında pankreasımızın (hormon salgılayan organımız) çalışmaması, Yeterli performansta olmaması gibi sorunlar sayılabilir. Şeker hastalığı ırsi de (kalıtımsal) olabilir bu daha sonraki konularımızdan biri. Diabetes Mellitus sadece yükseklikle sıkıntıları belli olan bir hastalık değildir. Şeker yüksekliği (Hiperglisemi) yanı sıra şeker düşüklüğü (Hipoglisemi) ikisinin sonucunda meydana gelen metabolizma hastalığıdır. Bu iki Metabolizma bozukluğunu kısaca açıklayım çünkü bende çoğu zaman yaşamaktayım.

Şeker Yüksekliği  (Hiperglisemi)

Kan şekerinin normalin üstünde olması durumudur

İnsülinin hiç alınmaması ya da yeterli dozda olmaması

Şekerli ürünlerin tüketilmesi (kola, çikolata, baklava, vb.)

 Çok fazla besin tüketilmesi

Gerekli olan sporun yapılmaması

 Kullanılan İnsülinin Bozuk olması

Bireyin stresli olması. Şeker Hastası bireyin kullandığı bazı ilaçların şekeri etkilemesi (kortizon, kimyasal tedavi, antidepresan) yada başka hastalan etkilemesi  (enfeksiyon, grip, ateşli hastalıklar)

Şeklinde açıklanabilir.

Birde bunun tam tersi olarak düşünebileceğimiz Şeker düşüklüğü (Hipoglisemi) vardır ki bu şeker yüksekliğinden daha tehlikeli bir durumdur. Gelin onu da kısaca açıklayalım.

Şeker Düşüklüğü  (Hipoglisemi)

Kan şekerinin normalin altında olma durumudur

İnsülinin çok alınmaması durumudur

Gereğinden fazla egzersiz yapılması

Öğünlere dikkat edilmemesi ve gerektiği kadar besin alınmaması

Çok az karbonhidrat tüketilmesi ve besin saatlerinin düzensiz olması

Alkol tüketimi

Oral yoldan antibiyotik alınması

Şeklinde kısaca özetlenebilir. Bir daha ki yazımda sizlere Kimler Şeker Hastası olabilme yolunda risk altındadır onları anlayabileceğiniz türden ve yaşanmışlıklarımı katarak anlatmaya çalışacağım şimdilik sağlıklı günler diliyorum.

Hipoglisemini belirtileri nelerdir ?

Hipoglisemiden nasıl korunmalıdır ?

Hipoglisemi ’ye neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması ve Hipoglisemiye girmektense baştan engellemek için uğraşılması gerekmektedir. Düzenli ve kaliteli yaşamak, hem Hiperglisemiden hem de Hipoglisemiden uzak durulması ve bunların önlemlerinin alınması sağlığımız için çok önemlidir.

  • İnsülin miktarı doktora danışılmadan değiştirmemelidir.
  • İnsülin hep aynı saatte alınmalı ve yemekler düzenli yenilmeli ayrıca ara öğünler kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Düzenli olarak açlık ve tokluk kan şekeri ölçümleri yapılmalıdır.
  • Spor, (futbol, basketbol, yüzme vb. spor aktivitelerinde) araç kullanma gibi olağandışı bedensel durumlarda bulunulacaksa önceden kan şekeri ölçülmeli ve Şeker hastaları yanlarında mutlaka ek yiyecek bulundurmalıdırlar.
  • Spor, (futbol, basketbol, yüzme vb. spor aktivitelerinde) öncesi ve sonrası kan şekeri ölçümü mutlaka yapılmalı ve bu durum bir düzene oturtulmalıdır.
  • Ek ilaç kullanılası gerekiyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Diğer hastalıklarda olduğu gibi Şeker Hastaları da yanlarında diyabetli olduğunu gösterebilecek bir kimlik, bileklik, kolye ve yüzük gibi eşyalar bulundurmalıdır. Böylece tıbbi ekipler ve bilinçli insanların gerektiğinde hızlıca yardım etmesi sağlanabilir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak iki durumda tehlikeli ama hipoglisemi bilinç kaybına neden olacağı için daha da çok tehlikeli diyebiliriz kısaca bir şekille gösterelim.

Yukarıda gördüğünüz gibi Hipoglisemi ve Hiperglisemide  Şeker Hatalığının ne gibi belirtiler göstereceğini görüyorsunuz fakat eksik olan bir noktaya değinme isterim ki buda çok önemli bir konudur. Hani diyebilirsiniz açlık konusu açım ben şekerim gerçekten düşmüş olabilir diye düşünmeyin neden derseniz şekeriniz yükseldiği zamanda açlık hissedersiniz ve bu duygu çok yoğun olur sürekli yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bugüne kadar Hiperglisemiye girdiğim zaman karnım ağrımadı ama aç olduğum için daha çok yemek yiyip şekerimi çok yükselttiğim olmuştur.

O zaman en doğru yolu bulabilmek için mutlaka ama mutlaka şekerimizi ölçmekte yarar vardır diye düşünüyorum her 20 dk. Bir ölçersek hem iğine takviyesi yaptığımızda hem de egzersiz yapıyorsak stabil halimize geldiğimiz zaman o konumda durabiliriz.

Tip 1 ve Tip 2 diyabet arasındaki farklar ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

Şeker Hastalığı Hakkında Daha fazla bilgi için ziyaret edebileceğiniz siteler:

https://hastane.etu.edu.tr/bulletin/578-diyabetes-mellitus-seker-hastaligi

https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/kan-sekeri-yuksekligi-nedir-nasil-dusurulur

https://www.diyabetevi.com/diyabet/sorularla-diyabet/dusuk-kan-sekeri-hipoglisemi-ne-anlama-gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir