Şeker Düzensiz Olduğunda Hangi Organlar Etkilenir

Şeker Düzensiz Olduğunda Hangi Organlar Etkilenir? Şeker hastalığı kalp, böbrek ve göz gibi birçok organı etkileyen ciddi hastalıkların ana sebeplerinden biridir.

Şeker hastalığı (diyabet) kan şekerimizi kontrol edemediğimiz kronik bir hastalık olduğu için birçok organ kötü etkilenebilir. Şeker hastalığı kalp damar hastalığı, böbrek hastalığı ve körlük gibi birçok ciddi hastalığın sebebi olabilir.

Kardiyovasküler bir hastalığa yol açan durum şeker hastalarında ölümün sık görülen bir nedenidir. Artan kan şekeri seviyesi kan akışındaki kanın katılaşmasını sağlar ve bu sebeple kan damarlarında plak oluşmaya başlar. Damarların parçalanmasıda muhtemel bir durumdur. Aterosklerozgelişimi konjestif kalp yetmezliğine, kalp krizine ve felce yol açabilir.Yüksek tansiyon bu riskleri artırır ve bu riskte bulunmaktadır.

Kalp-damar hastalığı (kardiyovasküler hastalık; KVH)

Kalbiniz (kardiyo) ve/veya vücudunuzun kan damarları (vasküler) sistemini olumsuz etkileyebilen hastalıkları kapsayan genel bir terimdir. Kalp-damar hastalıklarının çoğu kronik rahatsızlıkları yansıtmaktadır.


Yüksek Kan Şekeri (Hiperglisemi)

Şeker hastalarında yüksek kan şekeri, böbrek hastalığının gelişmesine yol açabilir. Sürekli kan şekerinin yüksek oranlarını düşürmeye çalışma baskısı böbreklere hasar verir ve sonunda böbrekler kana protein kaçırmaya başlar.

Bu da son evre böbrek hastalığını yol açar. Yine yüksek tansiyon riski artar. Bazı şeker hastalarında mesane sorunları gelişebilir. Mesaneye giden sinirler yanlış işleyerek aşırı aktif mesane denilen spazmlara yolaçabilir. Kişi idrarını tutamayabilir. Sertleşme bozukluğu da sık görülür çünkü sinir hücreleri ve kan damarları hasar gördüğünden ereksiyon için yeterli kandesteği sağlanamaz.

Yüksek kan şekeri sinir hasarına yol açabilir. Periferal nöropati hastalarında ellerde, ayaklarda, ciltte karıncalanma, ağrı ve uyuşma görülür, güçsüzlük yaşanır. Otonomik nöropati ise bağırsakların doğru çalışmasını engeller, idrar kontrolünü kaybetmeye, cinsel fonksiyonkaybına, terleme yeteneğinin değişmesine yol açabilir.

Damar Tıkanıklığı
Sertlaşme Sorunu

Nöropati sinirsisteminin düşük kan şekeri seviyelerine, kalp krizine ve ayaklardayaralanmalara verdiği uyarı işaretlerinin anlaşılmasını engelleyebilir.

Yüksek kan şekeri seviyesi bazen körlüğe kadar gidebilecek göz komplikasyonlarına yol açar. Katarakt sık görülür. Göz basıncının artmasına yol açarak glokom oluşmasına sebep olur. Bu da retinaya kan akışını engelleyerek körlüğe neden olabilir.

Sinir sistemindeki değişiklikler yağ ve ter bezlerinin çalışmasını bozar. Çünkü bezleri kontrol eden sinirler çalışmaz. Bu da cildin kuru, çatlak, döküntülü olmasına sebep olabilir. Ciddi kan damarı tahribatına sebep olduysa kan akışı azalır ve yaralar iyileşmez. Ayakta mantar enfeksiyonu riski artar ve ayak ülserleri gelişebilir. Kan akışı çok zayıfsa ayaktaki yaralar enfekte olabilir ve bazen ayağın kesilmesi gerekebilir.

Bir Sonraki yazımızda Düşük Kan Şekeri (Hipoglisemi) Hakkında bilgiler vereceğiz. Lütfen Şeker Hastalığını ciddiye alalım.

Şeker Hastalığı-Diyabet Nedir? Şeker Hastalığından Korunma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir