Şeker Hastalığından Korunma Yolları

Şeker hastalığı her yıl yüzbinlerce insanın yaşamına giren bir rahatsızlıktır.Şuanki tıbbi gelişmeler Tip 1 şeker hastalığını tamamen iyileştirecek bir yol henüz bulamadı ancak tip 2 şeker hastası olmamak için nasıl önlemler alabiliriz , Şeker Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir inceleyelim.

Şeker Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

  • Obeziteden kaçınmak ve ideal kiloyu her zaman korumak.
  • Sigara, Alkol ve buna benzer kötü alışkanlıklardan uzak durmak
  • Abur cubur dediğimiz katkı maddeli, tatlandırıcılı, şekerli yiyecekleri tüketmemek. Paketli şekerli yiyecekler şeker hastalığının yanı sıra birçok hastalığın da çıkmasına neden olabilir. Kalp hastalıkları, bağırsak hastalıkları, mide hastalıkları gibi..
  • Fast Food beslenme şekli hem hılı kilo almanıza sebep olur hem de ani kan şekeri yükselmeleri ile şeker hastalığına davetiye çıkarır. Ayrıca hücresel bazda kullanılamayacak katkı maddeleri sağlığınız için iyi değikdir.
  • Doğru Saatlerde Beslenmek. Yemeklerimizi vücudunuzun biyolojik ritmine göre ayarlamak, bedenininizde yatsınamayacak derecede olumlu etkiler başlatacaktır. Sirkadiyen beslenme çok detaylı bir konudur araştırmanızı tavsiye ediyorum. Gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırmayı seviyorsanız bir kez daha düşünün.
  • Dengeli Beslenmek. Yemeklerinizi sadece karbonhidrat sadece protein ya da bol yağlı yemek üzerine değil her şeyden dengeli ve ölçülü olarak tüketme sistemine göre seçmelisiniz. Meyveyi gündüz saatlerinde aç karnına yemeli , et ağırlıklı yemeklerin yanına bol yeşillik almalısınız.
  • Düzenli uyku insanın beden ve ruh sağlığı için olmazsa olmaz en önemli ihtiyaçlardandır. Kesintisiz ve sağlıklı bir uyku için uyumadan 3 4 saat önce yemek yemeyi bırakın. Uyuyacağınız odada elektronik eşyaları (laptop, tv, ışık) kapatın. Zifiri karanlıkta uyumanız ihtiyacınız olan hormon ların salgılanmasını hızlandıracaktır.
  • Düzenli egzersiz yapmak (özellikle doğada yapılan egzersizler)
  • Psikolojimize dikkat etmek. Kendimize güzel zaman geçirebileceğimiz uğraşlar bulmak, kötü olayları kafaya takmamak ve çok fazla sinirlenmemek vücuttaki toksik seviyeyi düşürür hem ruhsal hem bedensel sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

Sağlık Bakanlığının Tip 2 diyabet ile ilgili makalesi için tıklayın.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Farkları Nelerdir yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir