Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet Farkları

İki tür Diyabet vardır birincisi Tip 1 Diyabet diğeri ise Tip 2 Diyabet tir. Aralarında farklılıklar olsa da iki hastalık türü de vücudumuzun kan şekeri ve glikoz düzenleme şeklini etkileyen ve değiştiren kronik hastalık çeşitleridir. Farkları ise aşağıda listelenmiştir.

Glikoz vücudumuza enerji veren bir yakıttır ancak vücudumuza girmesi için onu içeri sokacak bir maddeye ihtiyaç duyar bu madde de İnsülindir. Bu konuları detaylı bir biçimde ele alacağız.

  • Tip 1 diyabette bu madde olmadığı için vücut insülin üretemez bunu içinde glikoz vücut için enerji vereceğine zararlı bir maddeye dönüşür.
  • Tip 2 diyabette ise bu maddenin olduğunu ama görevini tam yapamadığını düşünün. Yine glikoz vücut için ilki kadar kötü olmasa da zararlı bir maddeye dönüşür.

Her iki şeker hastalığı türü de kronik olarak yüksek kan şekeri oluşumuna neden olabilir.

Diabettes Mellitus Genel Belirtileri Nelerdir ?

  • Tip 1 diyabet hastalarında ruh hali bozuklukları yaşanabilir ve istenmeden kilo verebilirler.
  • Tip 2 diyabeti olan kişilerde ayrıca ellerinde ve ayak bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma olasılığı vardır.
  • Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet belirtileri aynı olmasına rağmen, farklılık gösterdiği durumlarda olabilir.
  • Tip 2 diyabet hastalarında yıllarca belirti olmayabilir ama tip 2 diyabet belirtileri zamanla gelişir.
  • Tip 2 diyabeti olan bazı kişilerde hiçbir belirti görülmeyebilir ve komplikasyonlar olana kadar durumlarının ne olduğunu bilemezler.
  • Tip 1 diyabetin belirtileri çok hızlı olarak gelişir. Önceleri küçük yaşta çıkan diyabet diye bilinen tip 1 diyabet, genellikle hem çocuklukta hem de ergenlikte gelişebilir. Yani kısaca orta ve ileri yaşlarda da Tip 1 diyabet olmak da mümkündür.

Diyabet Nedenleri Nelerdir ?

Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabetin isimleri aynı olabilir, ancak nedenleri de farklıdır hastalık türleri de farklıdır.

Tip 1 Diyabetin Sebepleri

Bağışıklık sistemi; zararlı virüsler, bakteriler gibi yabancı istilacılara karşı vücudumuzu savaşmak ve korumaktan sorumludurlar.

Tip 1 diyabet hastalarında, bağışıklık sistemindeki hücreler, kendi sağlıklı hücreleri yabancı istilacılar olarak algılamaktadır. Bağışıklık sistemindeki hücreler, pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve onları yok eder. Bu hücreler yok edildikten sonra, vücut insülin üretemeyecek hale gelir.

Bilim insanları hala bağışıklık sisteminin neden vücudun sağlıklı hücrelerine saldırdığını bilmiyorlar. Virüslere maruz kalma, genetik ve çevresel faktörlerle ilgili olabilir. Araştırmalar devam ediyor. Bu konuyu bir sonraki yazımızda Tip 1 Diyabet Ve Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri Nelerdir ? Başlığı altında inceleyeceğiz.

Tip 2 Diyabetin Sebepleri

Tip 2 diyabet hastaları insülin direncine bulunabilirler. Vücut hala insülin üretebiliyor olabilir, fakat miktar olarak etkili bir şekilde kullanamamaktadır. Bilim adamları bazılarının neden insülin direnci olup, diğerlerinin olmadığından emin olamamaktadırlar, ancak aşırı kilo ve hareketsizlik gibi çeşitli yaşam tarzı etkili sayılabilir.

Diğer genetik ve çevresel faktörler de etkilidir. Tip 2 diyabet gelişiminde, pankreasınız daha fazla insülin üreterek öğünlerin yakılmasını telafi etmeye çalışır. Vücudunuz etkili bir şekilde ve ölçülü olarak insülin üretemediğinden, kan dolaşımınızda glikoz birikimi olur.

İnsülin direnci konusunu daha sonraki yazılarımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Şeker Hastalığı Nedir başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir