Türkiye Fay Hatları Riskli Bina Tespiti Deprem Testi

Türkiye Fay Hatları , Riskli Bina Tespiti nasıl yapılır Deprem Testi

İzmir depremi geriye attığımız birçok hayati konuya acilen öncelik vermemiz gerektiğini acı bir şekilde hatırlattı. Oturduğunuz bina hasar görmemiş olabilir , peki gerçekten oturum için güvenli mi? Türkiye Fay Hatları haritalarına nasıl ulaşırız, Riskli Bina Tespiti nasıl yapılır, Deprem Testi için nereye başvurulur hepsi yazımızda!

Ülkemizdeki aktif fay hatlarını ve fay kuşaklarını Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğünün bu haritasından inceleyebilirsiniz.

AFAD ın yayınladığı Deprem Tehlike Haritasından da bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizde deprem yönetmeliğine uygun olmayan ve kentsel dönüşüme geçmesi gereken çok sayıda bina var. Bunlardan birinin de sizin binanız olmadığından emin olmak için deprem dayanıklılık testi yaptırmanız gerekiyor.

Riskli Bİna Tespiti

Deprem Testi yaptırmaya üşenmek çok yanıltıcı. Eğer binanız sayacağımız maddelerden bazılarını kapsıyorsa vakit kaybetmemeniz hayati önem taşıyor!

  • Binanız 1999 yılından önce yapıldıysa
  • Binanızın projesi yoksa ruhsatsız olarak inşa edildiyse
  • İnşaatında hazır beton kullanılmadıysa
  • Binadan alınan karot beton numunesinin dayanımı c10 altında ise
  • Bodrum katta nem rutubet, kolonlarda çatlak, yırtılma, kolon demirlerinin ortaya çıktığı görüntüler veya kolon demirlerinde paslanmalar varsa
  • Binanızda deniz kumu kullanıldıysa
  • Binanız önceden, hasatı yapılan bir meyve bahçesi ya da tarım arazisi idiyse veya zemini balçık gibi dolgu gerektiren yumuşak zemin bir altyapıya sahipse riskli olma ihtimali bulunuyor.

Bu bilgilere sahip olmayabilirsiniz veya inşaatla ilgili duyumlarınız yanlış olabilir. O yüzden sadece bu maddelere göre değil işi profesyoneline teslim edip bir uzmanı binanızı kontrol etmek için çağırmanızı ısrarla öneriyoruz.

DEPREM TESTİ

Deprem dayanıklılık testini ister devlet kuruluşlarına isterseniz özel firmalara yaptırabilirsiniz. Devlete müracaatlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının lisans verdiği yetkili kurum ve kuruluşlar listesinden seçeceğiniz firmaya tapu ve kimlik fotokopisi ile başvuru sağlayabilirsiniz. İsterseniz ALO 181i arayarak ilk elden daha hızlı bilgi alabilmeniz mümkün.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıların Tespiti için Yetki Verilen Kurum ve Kuruluşlar Listesi için tıklayın.

Risk tespiti için hak sahiplerinden birinin başvurusu yeterli. Başvurunuza müteakip uzmanlar belirli ücretler karşılığında binanızla ilgili risk raporunu hazırlayıp belediyeye gönderiyor. Sonuçta riskli kararı çıkan yapılar  Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne bildirilerek, tapuya riskli şerhi konuluyor ve bu durum bina sakinlerine bildiriliyor.

Riskli yapılar yıkılmaktadır. Karara itiraz etme hakkınız bulunuyor ancak bir itiraz olmazsa 60 gün içinde yıkımın gerçekleşmesi gerekiyor. Bina yıkımını malikler gerçekleştirmezse Bakanlık yıkım işlemini gerçekleştiriyor.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, vatandaşın oturmadığı bir bina için de sürecine dahil olabileceğini söylüyor. Kiraz, “Mesele bir bina ağır hasarlı görüyorsunuz, ya da kolon kesiliyor şahit oluyorsunuz. Siz o binada yaşamasanız dahi durumu idareye bildirebilirsiniz. Bu durumda ilgili belediye ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girer. Önce vatandaşa ‘risk tespiti yaptır’ der. Yapmazsa belediye ya da bakanlık risk tespitini yapar, riskli çıkması durumunda da yıkar. Oluşan masraflardan da o binada yaşayanlar sorumlu olur” diyor.

bu BİLGİ hurriyet.com.tr den alınmıştır.

Son olarak fiyatlardan bahsedelim. Risk tespiti deprem testi fiyatları değişkenlik göstermekte. Binanın kat sayısı m2si gibi bilgilere göre fiyatlar artabiliyor. 10 katlı bir bina için yaklaşık 3bin-5bin tl arası fiyat çıkabilir. Unutmayalım ki izmir depreminde dışarıdan sağlam görünen ve yıkılacağı umulmayan binalar birçok masum canın hayatına mal oldu. Siz siz olun, tedbiri elden bırakmayın. Deprem çantanızı hazırlayın , en yakın zamanda bina testlerinizi lisanslı kuruluşlara yaptırın! Tedbir hayat kurtarır!

DEPREMDE NE YAPMALIYIZ ? HAYAT ÜÇGENİ NEDİR ? Hemen oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir