W3C Nedir W3C Standartları ve Önemi

Açılımı World Wide Web Consortium olan W3C Nedir ? Web dünyasının gelişmesinde önemli yeri olan , websitenizin kodlarını değerlendiren, Tim Bernes Lee tarafından oluşturulmuş bir oluşumdur. W3C Standartları ve Önemi nedir öğrenelim.

W3C web sayfaların standartlarını belirlemekte diyebiliriz. Bu html standartları, websitenizin farklı tarayıcılarda ya da farklı ekran boyutlarında oluşabilecek görünüm problemlerini engellemeyi, sitenizi kullanıcıya aynı şekilde sunabilmeyi amaçlar.

Sitenizin W3C Standartları na uyumlu olup olmadığını test etmek isterseniz buradan test edebilirsiniz. Yapacağınız test sonucunda sitenizin uyum problemlerini düzelterek web standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Standartlarını yükselteceğiniz sitenizin SEO puanını da yükseltecektir. Çünkü artık başta google olmak üzere diğer arama robotu botları sitelerin W3C standartlarına uyumluluk oranını tespit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Uyumsuzluk yaratan birkaç hatadan örnek verelim.

  • Bir img tagınız var ve img tagını kodlarken alt=”” tanımı yapmadınız, bu bir uyumsuzluk sorunudur.
  • Bir renk tanımını color : red; demek yerine color: #990000; şeklinde kod olarak belirtiniz.
  • Nested comment (içiçe yorum) desteklenmemektedir.
  • id leriniz benzersiz olmalıdır, aynı id yi birden çok elementte kullanmadığınızdan emin olun.
  • açık unutulan elementler olmamalı.
  • Yanlışlıkla konulan, unutulan noktalama işaretleri sorun yaratır. class=”img-fluid”; yanlış bir tanımdır. class tanımından sonra noktalı virgül eklenmez.
  • Javascript kodlarında type tanımı gereksizdir. Yani <script type=””text/javascript></script> artık eski bir yazım şeklidir. Böyle yazarsanız W3C testinizde ‘The type attribute is unnecessary for JavaScript resources‘ hatası alırsınız.

Bunun gibi ve diğer başka türlü hatalar almanız SEO puanınızı düşürür dolayısıyla içeriklerinizin arama motorlarında görünme ve etkileşim alma süresini uzatır.

O yüzden W3C sitesine gidip sitenizi kontrol edin ve hataları düzelterek web dünyasında öne çıkma oranınızı yükseltin.

Yazılımla ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir